Потьомкінські сходи – цікаві факти, легенди, історія
Потьомкінські сходи – такий самий символ для Одеси, як Ейфелева вежа для Парижа. Вони здобули всесвітню популярність завдяки кінострічці Сергія Ейзенштейна «Броненосець Потьомкін». Кадри, зняті на Потьомкінських сходах, найбільш захоплюючі та запам'ятовуються у фільмі, що став класикою світового кінематографу. Дитяча коляска, що котиться по сходах, обійшла всі зали світу, а самі сходи після цього стали називатися Потьомкінськими. Таким чином, назва Потьомкінські сходи походить від назви фільму «Броненосець Потьомкін» Сергія Ейзенштейна, а не від всяких потємкіних, воронцових, бронєносців, крейсерів аврора і т. д. У свій час Потьомкінські сходи носили назву Бульварні сходи, раніше називали Рішельєвські сходи, та навіть – Гігантські сходи.
Після виходу фільму поет Микола Асєєв писав, що «одеські сходи… не забудуться глядачами».
Потьомкінські сходи – це не просто майже дві сотні сходинок, а справжній витвір мистецтва, що вражає своєю масштабністю.
Потьомкінські сходи – історія створення та особливості споруди
Історія створення Потьомкінських сходів сягає ще в 1825 рік. Сходи були спроектовані архітекторами Авраамом Мельниковим, Франческо Боффо і Потьє, а побудовані в 1837-1841 інженерами Уоптоном і Ю. Морозовим.
За однією з версій історії походження сходів, князь Воронцов розпорядився побудувати сходи у подарунок своїй дружині. До цього тут існували сходи, вирубані в черепашнику, а потім були споруджені з дерева.
Потьомкінські сходи – цікаві факти та легенди
Цікаві факти про Потьомкінські сходи, що правда, а що легенди. Потьомкінські сходи унікальні в усіх відношеннях. Наприклад, у математичному відношенні вони є найбільшими в Україні. Довжина Потьомкінських сходів — 142 м, висота — 24 м. Ще одна цікава особливість, закладена при будівництві: при погляді на сходи зверху вниз, вони не звужуються всупереч усім законам оптики. Будівельники навмисне постаралися, зробивши нижній проліт ширшим за верхній. Якщо точніше, то ширина внизу 21,7 метра та 13,4 метра вгорі відповідно.
Кількість сходів Потьомкінських сходів дорівнює сто дев'яносто двом. Третя особливість Потьомкінських сходів: при незмінній кількості сходів, «сходи вниз» здаються значно коротшими, ніж «сходи вгору» Це безперечний факт і в це точно повірить той, хто зважиться спуститися і піднятися назад пішки!
Якщо ви побачите задумливих людей на сходах – не звертайте увагу. Вони рахують сходинки. Щороку в Одесі проводиться забіг «Вгору Потьомкінськими сходами». Поки що рекорд змагання становить 22,8 секунди. У Вас є шанс!
Потьомкінські сходи завжди збирають біля себе багато людей та туристів. Звідси відкривається неповторний вид на акваторію морського порту. І, нарешті, останнє, що пов'язане з цікавою конструкцією сходів: якщо дивитися на Потьомкінські сходи знизу, то видно лише сходинки, а якщо зверху – лише майданчики між сходовими прольотами. Потьомкінські сходи спочатку налічували двісті сходів і за задумом архітекторів мали з'єднувати дві синяви - неба і моря.
Тепер між останньою сходинкою та морем проходить вулиця.
Потьомкінські сходи – рукотворне диво України
Потьомкінські сходи входять до десятки найкрасивіших сходів Європи і є одними з головних визначних пам'яток міста.
Під час святкування дня міста в Одесі, сходи використовуються як великий концертний майданчик.
Тут влаштовують концерти та святкові виступи. У день міста в Одесі на святковий концерт та феєричне шоу на Потьомкінських сходах збираються тисячі одеситів та гостей міста.
Одеський письменник Юрій Олеша писав: "...Знамениті одеські сходи після картини "Броненосець Потьомкін" увійшли в пам'ять людства як Міланський собор та Ейфелева вежа"
Доповнює Потьомкінські сходи прекрасна панорама Морського вокзалу, сучасний комплекс, що вдало вписався в загальну картину морського порту. На жаль, кацапи розбомбили Морський вокзал. Але волю одеситів їм не вдасться зламати! Щоріч, в Одесі 23 серпня, до Дня Державного Прапора, на Потьомкінських сходах розгортають величезний блакитно-жовтий державний прапор.
Візитною карткою Одеси називають ансамбль, який утворюють Потьомкінські сходи, пам'ятник Дюку де Рішельє та дві напівциркульні будівлі за ним. Цей чудовий архітектурний комплекс знаходиться у центрі знаменитого Приморського бульвару.
Звідси відкривається панорама Одеської затоки, тут завжди багатолюдно, ну і, само собою – Дюк завжди в центрі уваги.
2010-2024, Одеса, Потьомкінські сходи. Визначні пам'ятки України
Використані фото: Oleksandr Malyon, Anna Ilyina, alexbaroo, LitoMore.com.ua